ЧОМУ?

Речення синім кольором дають додаткові біблійні пояснення. Просто натисніть на гіперпосилання синього кольору. Біблійні статті в основному написані чотирма мовами: англійською, іспанською, португальською та французькою мовами. Якби це було написано українською мовою, це буде вказано в дужках

Чому Бог дозволив страждання і зло до цього дня?

Чому Бог дозволив страждання і зло до цього дня?

"Єгово, доки я буду кликати на допомогу? Коли ж ти почуєш? Доки буду благати тебе про поміч? Коли ж ти врятуєш* від насилля? Чому ти даєш мені бачити лихі вчинки? Чому терпиш зло? Чому в мене перед очима грабіж і насилля? Чому стільки сварок та чвар? Через це закон втратив силу і справедливість ніколи не перемагає. Безбожний гнобить праведного, тому справедливість перекручена"

(Авакум 1:2-4)

" Знову я звернув увагу на все гноблення, яке чиниться під сонцем. Я бачив сльози пригноблених, і ніхто їх не потішав. Їхні гнобителі мали силу, і ніхто їх не потішав. (…) (…) Упродовж свого марного життя я бачив усяке: і праведного, який живе праведно, але гине, і неправедного, який чинить зло, але живе довго. (…) Усе це я бачив і роздумував у серці про кожну справу, яка робиться під сонцем. Весь час людина панує над людиною їй на шкоду. (…) На землі відбувається те, що є марним: до праведних ставляться так, ніби вони вчинили зло, а до грішних — так, ніби вони повелися праведно. (...) Я бачив слуг верхи на конях, а князі ходили пішки, немов слуги"

(Екклезіяста 4:1; 7:15; 8:9,14; 10:7)

"Бо створіння було підкорене марноті не з власної волі, а через того, хто його підкорив. Проте він також дав надію"

(Римлян 8:20)

"Під час випробування хай ніхто не говорить: «Мене випробовує Бог», тому що Бога неможливо випробовувати злом і сам він нікого злом не випробовує"

(Якова 1:13)

Чому Бог дозволив страждання і зло до цього дня?

Справжнім винуватцем у цій ситуації є сатана диявол, якого Біблія називає звинувачувачем (Об'явлення 12:9). Ісус Христос, Син Божий, сказав, що диявол був брехуном і вбивцею людства (Іван 8:44). Є два великі звинувачення, які привернули увагу Бога:

1 - Звинувачення проти права Бога правити над своїми створіннями, як невидимими, так і видимими.

2 - Звинувачення щодо цілісності творіння, особливо людей, зроблене за образом Божим (Буття 1:26).

Коли подається скарга та висуваються серйозні звинувачення, слід до розслідування обвинувачення або захисту до судового розгляду та остаточного рішення. Пророцтво 7-го розділу Даниїла описує ситуацію, в якій бере участь суверенітет Бога і цілісність людини, на трибуналі, де відбувається суд: "Від нього виходив вогненний потік. Тисяча тисяч служили йому, і десять тисяч десятків тисяч стояли перед ним. Суд почав засідати, і розгорнулися книги. (...) Але засяде Суд, і того царя позбавлять влади, а тоді вб’ють та повністю знищать" (Даниїл 7:10,26). Як написано в цьому тексті, суверенітет землі, яка завжди належала Богові, буде відібраний у диявола, а також у людини. Цей образ трибуналу представлений в 43-му розділі Ісаї, де написано, що ті, хто приймає сторону Бога, є його "свідками": "Ви мої свідки, — каже Єгова,— мій слуга, якого я вибрав, щоб ви знали мене, вірили в мене та розуміли, що я завжди той самий. До мене не було Бога, і після мене немає жодного. Я, я — Єгова, і окрім мене немає спасителя" (Ісая 43:10,11). Ісуса Христа також називають "вірним свідком" Бога (Об'явлення 1:5).

У зв’язку з цими двома серйозними звинуваченнями Бог Єгова дозволив сатані дияволу та людству більше 6000 років представити свої докази, а саме: чи можуть вони керувати землею без суверенітету Бога. Ми опинилися в кінці цього досвіду, коли брехню диявола виявляє катастрофічна ситуація, в якій опиняється людство, на межі повного розорення (Матвій 24:22). Суд і виконання вироку відбудуться під час великої скорботи (Матвія 24:21; 25:31-46). А тепер давайте розглянемо два звинувачення диявола більш конкретно, дослідивши те, що сталося в Едемі, в розділах Буття 2 і 3 та книзі Йова, розділах 1 і 2.

1 - Звинувачення проти права Бога панувати над своїми створіннями, як невидимими, так і видимими

Розділ 2 Буття повідомляє нам, що Бог створив людину і поклав її в "сад", що називається Едем, кількістю тисяч акрів, якщо не більше. Адам знаходився в ідеальних умовах і мав велику свободу (Іван 8:32). Однак Бог встановив межу цій величезній свободі: дереву: "І взяв тоді Бог Єгова цього чоловіка і посадив його в райський сад, щоб обробляти його і піклуватися про нього. І Бог Єгова також наклав це заповідь людині: "Бог Єгова поселив людину в Едемському саду, щоб вона обробляла та доглядала його.  Також Бог Єгова дав людині такий наказ: "Плоди з усіх дерев у саду можеш їсти досхочу,  але плоди з дерева знання добра і зла не їж, бо якщо з’їси, то в той самий день обов’язково помреш"" (Буття 2:15-17). "Дерево пізнання хорошого і поганого" було просто конкретним відображенням абстрактного поняття добра і поганого. Відтепер це справжнє дерево, представлене для Адама, конкретною межею, "(конкретним) знанням добра і поганого", встановленим Богом, між "добрими", щоб Йому підкорятися і не їсти його, і "поганим", непослух.

Очевидно, що ця заповідь Божа не була важкою (порівняйте з Матвія 11:28-30 "Бо ярмо Моє легке, а тягар мій легкий" та 1 Івана 5: 3 "бо ярмо моє зручне і ноша легка" (Божі)). До речі, деякі говорили, що «заборонений плід» означає плотські стосунки: це неправильно, бо коли Бог дав цю заповідь, Єви не існувало. Бог не збирався забороняти щось, чого Адам не міг знати (Порівняйте хронологію подій Буття 2:15-17 (заповідь Божа) з 2:18-25 (створення Єви)).

Спокуса диявола

"А змій був найобережнішим з усіх тварин, яких створив Бог Єгова. І промовив змій до жінки: «Чи Бог дійсно сказав вам їсти плоди не з усіх дерев у саду?»  На це жінка відповіла змію: «Ми можемо їсти плоди з дерев у саду. Тільки про дерево, яке росте посередині саду, Бог сказав: “З нього плоди не їжте і навіть не торкайтеся його, інакше ви помрете”». Тоді змій сказав жінці: «Ні, ви не помрете. Адже Бог знає, що в той самий день, коли з’їсте плід з того дерева, ваші очі відкриються і ви станете як Бог: ви будете знати, що є добром, а що злом». Тоді жінка побачила, що плоди з того дерева добрі і приємні для очей, що вони гарні на вигляд. Тож вона взяла плід і з’їла. Потім, коли чоловік був з нею, вона дала плід і йому, і він теж з’їв" (Буття 3:1-6).

Диявол відкрито напав на суверенітет Бога. Сатана відверто мав на увазі, що Бог приховував інформацію з метою заподіяння шкоди своїм створінням: "Бо Бог знає" (маючи на увазі, що Адам та Єва не знали і що це шкодило їм) . Проте Бог завжди залишався під контролем ситуації.

Чому Сатана говорив з Євою, а не з Адамом? Використовувати натхненний вираз апостола Павла, щоб «обдурити» її: "Також не Адам був обманений, а жінка. Саме вона, цілковито повіривши обману, вчинила переступ" (1 Тимофію 2:14). Яким чином Єву обдурили? Через її молодий вік, бо вона мала дуже мало років досвіду, тоді як Адаму було щонайменше за сорок. Насправді, Єва в молодому віці була трохи здивована тим, що змія заговорила з нею. Зазвичай вона продовжувала цю незвичайну розмову. Тому Сатана скористався недосвідченістю Єви, щоб змусити її згрішити. Однак Адам знав, що робить, і прийняв рішення про гріх навмисно. Це перше звинувачення диявола стосувалося природного права Бога керувати своїми створіннями, як невидимими, так і видимими (Об'явлення 4:11).

Божий суд і обіцянка

Незадовго до кінця того дня, до заходу сонця, Бог засудив трьох винних (Буття 3:8-19). Перш ніж визначити провину Адама та Єви, Бог Єгова задовольнився тим, що задав їм запитання щодо їх жесту, і вони відповіли: "Чоловік відповів: «Це жінка, яку ти мені дав, це вона дала мені плід з дерева, тому я їв». І Бог Єгова запитав жінку: «Що ти зробила?» А жінка відповіла: «Змій обманув мене, тому я їла»" (Буття 3:12,13). Далеко не визнаючи своєї провини, і Адам, і Єва намагалися виправдатись. Адам навіть побічно дорікнув Богові за те, що він дав йому жінку, яка зробила його неправим: "Жінку, яку ти дав, щоб бути зі мною". У Буття 3:14-19 ми можемо прочитати суд Божий з обіцянкою здійснення Його задуму: "І я покладу ворожнечу між тобою і жінкою, між потомством твоїм і потомством її. Воно розчавить тобі голову, а ти пораниш його в п’яту" (Буття 3:15). Цією обіцянкою Бог Єгова особливо вказував на те, що його задум неминуче збудеться, повідомляючи Сатані диявола, що він буде знищений. З цього моменту гріх увійшов у світ, а також його головний наслідок - смерть: "Тож, як через одного чоловіка у світ увійшов гріх, а через гріх — смерть, і так смерть поширилась на всіх людей, бо всі згрішили" (Римлянам 5:12).

2 - звинувачення диявола в цілісності людини, зроблене за образом Божим

Диявольський виклик

Диявол натякнув, що в людській природі є недолік. Це видно з диявольського виклику щодо цілісності вірного слуги Йова:

"Тоді Єгова запитав Сатану: «Звідки ти прийшов?» А Сатана відповів Єгові: «Я мандрував по землі та оглядав її». Єгова сказав: «Чи звернув ти увагу на мого слугу Йова? Бо немає такого, як він, на землі. Він чоловік праведний і непорочний, який боїться Бога та цурається зла». На це Сатана відповів Єгові: «Хіба Йов боїться тебе просто так? Чи ж ти не огородив його і дім його, і все, що він має? Працю рук його ти поблагословив, і стада його поширились по землі. Але якщо ти простягнеш свою руку й уразиш все, що він має, то він точно прокляне тебе прямо в лице». Тож Єгова сказав Сатані: «Ось усе, що він має,— у твоїй руці. Тільки на нього самого не простягай своєї руки!» І Сатана відійшов від Єгови. (...) Тоді Єгова запитав Сатану: «Звідки ти прийшов?» А Сатана відповів Єгові: «Я мандрував по землі та оглядав її». Тоді Єгова сказав: «Чи звернув ти увагу на мого слугу Йова? Бо немає такого, як він, на землі. Він чоловік праведний і непорочний, який боїться Бога та цурається зла. Він і досі міцно тримається своєї непорочності, хоча ти намагаєшся підбурити мене проти нього, щоб я знищив його ні за що». Але Сатана відповів Єгові: «Шкіра за шкіру! За життя своє людина віддасть усе, що має.  Тому, якщо ти простягнеш свою руку й уразиш його кістки та тіло, він точно прокляне тебе прямо в лице». Тож Єгова сказав Сатані: «Ось він у твоїй руці! Тільки не позбавляй його життя!»“ (Йов 1:7-12; 2:2-6).

Виною людей, на думку сатани диявола, є те, що вони служать Богові не з любові до свого Творця, а з власних інтересів та опортунізму. Під тиском, втратою своїх благ і страхом смерті, як і раніше за словами сатани диявола, людина могла лише відступити від своєї вірності Богові. Але Йов продемонстрував, що диявол Сатана брехун: Йов втратив усе своє майно, він втратив своїх 10 дітей і наблизився до смерті із "злоякісним фурункулом" (Історія Йова 1 і 2). Три фальшиві втішники взяли на себе відповідальність за психологічне катування Йова, сказавши, що всі його нещастя відбулися через приховані гріхи з його боку, і що тому Бог карає його за його провину і зло. Тим не менше Йов не відступився від своєї цілісності і відповів: "Я нізащо не визнаю вас праведними! Поки не помру, не відречусь від своєї непорочності!" (Йов 27:5).

Однак найважливішою поразкою диявола щодо збереження цілісності людини до смерті було Ісуса Христа, який був слухняним своєму Отцю до самої смерті: "Більше того, коли він прийшов як людина, він упокорився і залишався слухняним навіть до смерті — смерті на стовпі мук" (Филип'ян 2:8). Ісус Христос своєю цілісністю навіть до смерті приніс Отцеві дуже цінну духовну перемогу, саме тому він був винагороджений: "Саме тому Бог підніс його на вище становище і великодушно дав йому ім’я, вище від будь-якого іншого імені.  Він зробив це для того, щоб перед Ісусовим ім’ям схилилось кожне коліно — ті, хто на небі, хто на землі і хто під землею, — і щоб кожен язик відкрито визнав, що Ісус Христос — це Господь на славу Бога, нашого Батька" (Филип'ян 2:9-11).

На прикладі блудного сина Ісус Христос дозволяє нам краще зрозуміти спосіб його Батька мати справу з ситуаціями, коли його створіння певний час кидають виклик його владі (Лука 15:11-24). Блудний син попросив у батька його спадщину і покинути будинок. Батько дозволив своєму вже дорослому синові прийняти це рішення, але також нести наслідки. Так само Бог залишив Адама використовувати свій вільний вибір, а також нести наслідки. Що підводить нас до наступного питання щодо страждань людства.

Причини страждань

Страждання є результатом чотирьох основних факторів

1 - Диявол - це той, хто завдає страждань (але не завжди) (Йов 1:7-12; 2:1-6). За словами Ісуса Христа, він є правителем цього світу: "Тепер настав суд над цим світом, і тепер правитель цього світу буде вигнаний геть" (Івана 12:31; 1 Івана 5:19). Ось чому людство в цілому нещасне: "І ми знаємо, що досі все створіння разом стогне та мучиться" (Римлянам 8:22).

2 - Страждання є результатом нашого стану грішника, який веде нас до старості, хвороби та смерті: "Тож, як через одного чоловіка у світ увійшов гріх, а через гріх — смерть, і так смерть поширилась на всіх людей, бо всі згрішили. (...) Бо плата за гріх — смерть” (Римлянам 5:12; 6:23).

3 - Страждання можуть бути наслідком поганих людських рішень (з нашого боку або інших людей): "Бо добро, яке хочу, не роблю, а знову й знову роблю зло, якого не хочу" (Повторення Закону 32:5; Римлянам 7:19). Страждання не є результатом "передбачуваного закону карми". Ось те, що ми можемо прочитати в 9-му розділі від Івана: "По дорозі Ісус зустрів чоловіка, який був сліпий від народження.  Тож учні запитали Ісуса: «Учителю, скажи, хто згрішив: цей чоловік чи його батьки, що він народився сліпим?»  Ісус же відповів: «Не згрішив ані він, ані його батьки. Це сталося для того, щоб на ньому виявились Божі діла (...)»" (Іван 9:1-3). У його випадку "діла Божі" мали стати його чудесним зціленням.

4 - Страждання можуть бути наслідком "непередбачених часів і подій", які роблять людину опинитися не в тому місці не в той час: "Ще щось я побачив під сонцем: швидкі не завжди перемагають у бігу, а сильні — у битві, також мудрі не завжди мають їжу, а розумні — багатство, і ті, хто має знання, не завжди досягають успіху, бо на них усіх має вплив час і випадок.  Адже людина не знає свого часу. Подібно як риба ловиться у згубну сіть, а птахи — в тенета, так і сини людські потрапляють у пастку, коли для них раптово настає час нещастя (Екклезіяст 9:11,12).

Ось що сказав Ісус Христос про дві трагічні події, які спричинили багато смертей: "У той час дехто з присутніх розповів йому про те, що сталося з галілея́нами: як Пилат змішав їхню кров з кров’ю їхніх жертв. На це Ісус сказав: «Думаєте, що ті галілея́ни постраждали тому, що були більшими грішниками, ніж інші галілея́ни? Ні. Але, кажу вам, якщо не покаєтеся, то всі ви теж загинете. А може, думаєте, що вина тих 18, на яких впала вежа в Сілоа́мі та вбила їх, була більшою, ніж вина інших мешканців Єрусалима? Ні. Але, кажу вам, якщо не покаєтеся, то всі ви теж загинете»" (Лука 13:1-5). Жодного разу Ісус Христос не припускав, що жертви нещасних випадків чи стихійних лих грішили більше, ніж інші, або навіть те, що Бог викликає такі події, щоб покарати грішників. Незалежно від того, чи це хвороби, нещасні випадки чи стихійні лиха, не Бог їх спричиняє, а ті, хто є жертвами, не згрішили більше за інших.

Бог закінчить усі ці страждання: "Тоді я почув з престолу гучний голос: «Ось намет Бога з людьми, і він житиме з ними. Вони будуть його народом, і сам Бог буде з ними.  Він витре кожну сльозу з їхніх очей, і вже не буде ні смерті, ні жалоби, ні голосіння, ні болю. Колишнє минуло»" (Об'явлення 21:3,4).

Доля, фатальність і вільний вибір

"Доля" чи фаталізм не є біблійним вченням. Нам не "призначено" робити добре чи погано, але відповідно до "вільного вибору" ми обираємо робити добре чи погано (Повторення Закону 30:15). Цей погляд на долю або фаталізм тісно пов’язаний з думкою багатьох людей про всезнання Бога та його здатність пізнавати майбутнє. Ми побачимо, як Бог використовує своє всезнання або свою здатність знати події заздалегідь. З Біблії ми побачимо, що Бог використовує її вибірково та на розсуд або з певною метою через кілька біблійних прикладів.

Бог використовує своє всезнання дискреційно та вибірково

Чи Бог знав, що Адам зігрішить? З контексту Буття 2 і 3, очевидно, що ні. Як Бог міг дати заповідь, яку Він знав заздалегідь, що Адам збирається не слухатись? Це суперечило б його любові, і все було зроблено, щоб ця заповідь не була важкою (1 Івана 4:8; 5:3). Ми візьмемо два біблійні приклади, які демонструють, що Бог використовує свою здатність пізнавати майбутнє вибірково та на розсуд. Але також, що Він завжди використовує цю здатність з певною метою.

Візьмемо приклад з Авраама. У Бутті 22:1-14 є дуже болюча розповідь про Авраама про Боже прохання принести в жертву свого сина Ісаака. Попросивши Авраама пожертвувати своїм сином, чи знав Він заздалегідь, чи зможе Авраам слухатися? Залежно від безпосереднього контексту історії, ні. Хоча в останній момент Бог завадив Аврааму вчинити такий вчинок, написано так: "І ангел сказав: «Не вбивай хлопця і нічого йому не роби, бо тепер я знаю, що ти боїшся Бога, адже не пошкодував для мене свого єдиного сина»" (Буття 22:12). Написано "тепер я справді знаю, що ти боїшся Бога". Фраза "зараз" показує, що Бог не знав, чи Авраам виконає це прохання.

Другий приклад стосується знищення Содома і Гоморри. Той факт, що Бог посилає двох ангелів побачити скандальну ситуацію, ще раз демонструє, що спочатку Він не мав усіх доказів для прийняття рішення, і в цьому випадку Він використав свою здатність знати за допомогою двох ангелів (Буття 18:20,21).

Якщо ми прочитаємо різні пророчі біблійні книги, то виявимо, що Бог завжди використовує свою здатність пізнавати майбутнє з цілком конкретною метою. Візьмемо простий біблійний приклад. Поки Ребекка була вагітна двійнею, проблема полягала в тому, хто з двох дітей буде родоначальником нації, обраної Богом (Буття 25:21-26). Бог Єгова здійснив просте спостереження за генетичним складом Ісава та Якова (хоча не генетика повністю контролює майбутню поведінку), а потім, за своїм передчуттям, зробив прогноз на майбутнє щоб знати, якими людьми вони стануть: "Очі твої бачили мій зародок, у книзі твоїй були записані дні, коли мали формуватись усі його частини, хоча жодної з них ще не було" (Псалми 139:16). Виходячи з цього передбачення, Бог зробив свій вибір (Римлянам 9:10-13; Дії 1:24-26 "Ти, Господи, що знаєш серця всіх").

Чи Бог захищає нас?

Перш ніж зрозуміти Боже мислення на тему нашого індивідуального захист, важливо врахувати три важливі біблійні моменти (1 Коринтянам 2:16):

1 - Ісус Христос показав, що теперішнє життя, яке закінчується смертю, має тимчасове значення для всіх людей (Івана 11:11 (Смерть Лазаря описується як "сон"). Крім того, Ісус Христос показав, що головне зберегти нашу перспективу вічного життя, а не прагнути "пережити" випробування ціною компромісу (Матвій 10:39, "душа" = життя (Буття 35:16- Апостол Павло під натхненням показав, що "справжнє життя" - це те, що зосереджується на надії на вічне життя в раю (1 Тимофію 6:19).

Коли ми читаємо книгу Діян, ми виявляємо, що іноді Бог дозволяв випробуванню християнина закінчуватися в його смерті, у випадку апостола Якова та учня Стефана (Дії 7:54-60; 12:2). В інших випадках Бог вирішив захистити учня. Наприклад, після смерті апостола Якова Бог вирішив захистити апостола Петра від однакової смерті (Дії 12:6-11). Взагалі кажучи, у біблійному контексті захист слуги Божого часто пов’язаний з його метою. Наприклад, коли воно було серед аварії корабля, існував колективний божественний захист від апостола Павла та всіх людей на човні (Дії 27:23, 24). Колективний божественний захист був частиною вищої божественної мети, а саме того, що Павло мав свідчити про царів (Дії 9: 15,16).

2 - Це питання божественного захисту повинно бути поставлене в контексті двох викликів, які поставив Сатана, і особливо в зауваженнях, які він зробив щодо цілісності Йова: "Чи ж ти не огородив його і дім його, і все, що він має? Працю рук його ти поблагословив, і стада його поширились по землі" (Йов 1:10). Щоб відповісти на питання про "цілісність" стосовно Йова та всього людства, що Бог повинен був відносно усунути свій захист від Йова, що цілком могло стосуватися все людство. Незадовго до смерті Ісус Христос, посилаючись на Псалом 22:1, показав, що Бог забрав у нього всякий захист, що призвело до його смерті як жертви (Івана 3:16; Матвія 27:46). Тим не менше, щодо людства в цілому, це відкликання божественного захисту залишається відносним, оскільки, як Бог заборонив дияволу спричинити смерть Йова, очевидно, що те саме стосується всіх людство (порівняйте з Матвія 24:22).

3 - Ми вже досліджували вище, що страждання можуть бути наслідком "непередбачених часів і подій", які змушують людей опинитися не в той час, не в тому місці (Екклезіаст 9: 11,12). Таким чином, загалом Бог не захищає людей від наслідків вибору, який спочатку зробив Адам. Людина старіє, хворіє і вмирає (Римлянам 5:12). Він може стати жертвою нещасних випадків або стихійних лих (Римлянам 8:20; книга Екклезіаста містить дуже детальний опис марності теперішнього життя, яка неминуче веде до смерті: "Марнота марнот! — каже наставник.—Марнота марнот! Все марне!" (Екклезіяст 1:2)).

Крім того, Бог не захищає людей від наслідків їхніх поганих рішень: "Не обманюйтесь: Бог не той, з кого можна насміхатися, бо що людина посіє, те й пожне.  Адже той, хто сіє з думкою про свою плоть, пожне від плоті тління, а хто сіє з думкою про дух, пожне від духу вічне життя" (Галатів 6:7,8). Якщо Бог відносно довго піддавав людство марності, це дозволяє нам зрозуміти, що Він позбавив Свого захисту від наслідків нашого грішного стану. Звичайно, ця небезпечна ситуація для всього людства буде тимчасовою (Римлянам 8:21). Саме тоді, після вирішення диявольської суперечки, усе людство відновить доброзичливий захист Бога в земному раю (Псалом 91:10-12).

Чи означає це, що в даний час ми вже не індивідуально захищені Богом? Захист, який Бог нам дає, це захист нашого вічного майбутнього, з точки зору надії на вічне життя, якщо ми переживаємо до кінця  (Матвія 24:13 ; Іван 5:28,29; Дії 24:15; Об'явлення 7:9-17). Крім того, Ісус Христос у своєму описі знака останніх днів (Матвія 24, 25, Марка 13 та Луки 21) та книги Об'явлення (особливо у розділах 6:1-8 та 12:12) показує, що людство зазнає великих нещасть з 1914 року, що говорить про те, що певний час Бог не захищав би його. Однак Бог не залишив нас без можливості захистити себе індивідуально завдяки застосуванню Його доброзичливих вказівок, що містяться в Біблії, його Слові. Загалом, застосування біблійних принципів допомагає уникнути зайвих ризиків, які можуть скоротити наше життя (Приповісті 3: 1,2). Вище ми побачили, що долі не існує. Тому застосовувати біблійні принципи, керівництво Бога, буде як би уважно дивитись праворуч і ліворуч перед переходом вулиці, щоб зберегти своє життя (Приповісті 27:12).

Крім того, апостол Петро наполягав на пильності з огляду на молитву: "А втім, усьому наблизився кінець. Тож будьте розсудливими й пильнуйте, щоб не занедбувати молитов" (1 Петра 4:7). Молитва та роздуми можуть мати захисний ефект на нашу духовну та душевну рівновагу (Филип'ян 4:6,7; Буття 24:63). Деякі вважають, що в певний момент свого життя вони були об’єктом Божого захисту. Ніщо в Біблії не заважає побачити цю виняткову можливість з боку Бога, а навпаки: "Також, кому захочу виявити ласку, тому виявлю і, над ким захочу змилосердитися, над тим і змилосерджусь" (Вихід 33:19). Цей досвід залишається в порядку виключних стосунків між Богом і цією людиною, яку б Бог захистив, не нам судити: "Хто ти такий, щоб судити чийогось слугу? Чи стоятиме він, чи впаде, вирішує його пан. І він стоятиме, бо Єгова може зробити так, щоб він стояв" (Римлянам 14:4).

Любіть один одного, допомагайте один одному

До остаточного кінця страждань ми повинні зробити свою окрему частину, щоб любити одне одного і допомагати одне одному, щоб полегшити страждання в нашому оточенні: "Даю вам нову заповідь: любіть одне одного. Як я люблю вас, так любіть одне одного і ви.  Якщо між вами буде любов, по цьому всі розпізна́ють, що ви мої учні" (Іван 13:34,35). Учень Яків, зведений брат Ісуса Христа, добре написав, що цей вид любові повинен бути конкретизований діями чи ініціативами, щоб допомогти нашому ближньому, який переживає лихо (Яків 2:15,16). Ісус Христос заохочував допомагати тим, хто ніколи не може повернути його нам (Луки 14:13,14). Роблячи це, ми якось "позичаємо" Єгові, і Він нам це поверне... стократно (Приповісті 19:17).

Цікаво відзначити, що Ісус Христос згадує як дії милосердя, які дозволять нам чи ні, мати його прихильність: "Бо, коли я був голодний, ви дали мені їсти, коли був спраглий, ви дали мені пити. Я був чужинцем — і ви гостинно прийняли мене,  я був нагий — і ви мене одягли. Я захворів — і ви попіклувалися про мене, я був у в’язниці — і ви мене провідали'' (Матвій 25:31-46). Дайте їжу, дати пити, ласкаво просимо незнайомців, одягай тих, хто оголений, відвідуйте хворих, відвідуйте в'язнів, ув'язнених через їхню віру. Слід зазначити, що у всіх цих діях немає жодного вчинку, який можна було б вважати "релігійним". Чому? Часто Ісус Христос повторював цю пораду: "Я хочу милості, а не жертви" (Матвій 9:13; 12:7). Загальне значення слова "милосердя" - співчуття або жалість у дії (вужче значення - прощення). Побачивши когось у потребі, знаємо ми його чи ні, наші серця зворушуються, і якщо ми можемо це зробити, ми приносимо їм допомогу (Приповісті 3:27,28).

Жертва являє собою духовні дії, безпосередньо пов'язані з поклонінням Богу. Хоча, звичайно, наші стосунки з Богом є найважливішими, Ісус Христос показав, що ми не повинні використовувати привід "жертви", щоб утриматися від виявлення милосердя. За певних обставин Ісус Христос засудив деяких своїх сучасників, які використовували привід "жертви", щоб не матеріально допомогти своїм застарілим батькам (Матвій 15:3-9). У цьому випадку цікаво відзначити те, що Ісус Христос каже тим, хто буде шукати його схвалення, але не матиме його: "Багато хто скаже мені того дня: “Господи, Господи, хіба не твоїм ім’ям ми пророкували і не твоїм ім’ям виганяли демонів? Хіба не твоїм ім’ям здійснювали багато могутніх діл?"" (Матвій 7:22). Якщо порівняти Матвія 7:21-23 з 25:31-46 та Івана 13:34,35, ми усвідомлюємо, що хоча духовна "жертва" тісно пов'язана з милосердям, останнє далеко не менше. важливо з точки зору Бога Єгови та його Сина Ісуса Христа (1 Івана 3:17,18; Матвія 5:7).

Кінець страждань зовсім недалеко

На питання про пророка Авакума (1:2-4) щодо того, чому Бог допустив страждання і злість, ось відповідь: "Єгова сказав мені: «Запиши це видіння, чітко напиши його на таблицях, щоб читець міг легко* прочитати. Бо цьому видінню ще належить сповнитися у визначений час. Воно поспішає до свого кінця* і не обмане. Навіть якщо воно затримається, чекай* його! Воно обов’язково здійсниться і не спізниться!" (Авакум 2:2,3). Ось деякі біблійні тексти цього найближчого майбутнього "бачення" надії, яке не запізниться:

"І я побачив нове небо та нову землю, бо колишні небо і земля проминули, і моря вже не було. Також я побачив святе місто, Новий Єрусалим, що сходив з неба від Бога й був приготовлений, немов наречена, яка прикрасила себе для майбутнього чоловіка.  Тоді я почув з престолу гучний голос: «Ось намет Бога з людьми, і він житиме з ними. Вони будуть його народом, і сам Бог буде з ними. 4  Він витре кожну сльозу з їхніх очей, і вже не буде ні смерті, ні жалоби, ні голосіння, ні болю. Колишнє минуло»" (Об'явлення 21:1-4).

"Тоді вовк буде поряд з ягням, леопард лежатиме з козеням, а теля, лев і корова будуть разом, і мала дитина їх водитиме. Ведмедиця буде пастися з коровою, і їхні малята лежатимуть разом, а лев їстиме солому, наче бик. Немовля гратиметься над норою кобри, і дитина, віднята від грудей, простягне руку до кубла отруйної змії. Вони не чинитимуть шкоди і лиха на всій святій моїй горі, бо земля буде наповнена знанням про Єгову, як води наповнюють море" (Ісая 11:6-9).

"У той час очі сліпих прозріють і вуха глухих будуть чути. Тоді кульгавий стрибатиме, як олень, і язик німого співатиме з радості. У пустелі проб’ється вода, і в пустельній рівнині потечуть потоки. Випалена сонцем земля перетвориться на порослий очеретом ставок, і в спраглому краї заб’ють джерела. Лігва, де спочивали шакали, заростуть зеленою травою, очеретом і папірусом" (Ісая 35:5-7).

“Не буде там більше немовляти, яке прожило б лише кілька днів, ані старого, який не досягнув би повноти своїх днів. Тоді чоловік помре молодим, навіть якщо матиме 100 років, грішник стягне на себе прокляття і в столітньому віці. Люди побудують доми й житимуть у них, насадять виноградники і їстимуть їхні плоди. Не будуть вони будувати, щоб хтось інший жив, і не будуть садити, щоб хтось інший споживав. Бо дні мого народу стануть мов дні дерева, і мої обранці сповна насолодяться працею своїх рук. Не будуть вони трудитися марно чи народжувати дітей на горе, адже вони і їхні нащадки — потомство, яке благословив Єгова. Ще перед тим, як вони покличуть, я відповім. Щойно вони почнуть говорити, я їх почую” (Ісая 65:20-24).

"Нехай тіло її стане свіжішим, ніж у молодості, нехай повернеться вона у дні своєї молодечої сили" (Йов 33:25).

"Єгова, Бог військ, влаштує на цій горі бенкет для всіх народів, бенкет, на якому будуть найліпші страви і добре вино, вишукані ситні страви і добре, очищене вино. І на горі цій він усуне* заслону, яка вкриває всіх людей, зніме покривало*, що огортає всі народи. Всевладний Господь Єгова знищить смерть назавжди, він зітре сльози з облич усіх людей та зніме ганьбу зі свого народу по цілій землі, бо так сказав Єгова" (Ісая 25:6-8).

"Померлі твої оживуть, мої мертві встануть. Прокиньтеся й радісно вигукуйте, мешканці пороху! Бо роса твоя — то ранкова роса, і земля дозволить, щоб безсилі у смерті повернулись до життя" (Ісаї 26:19).

"І багато з тих, хто спить у земному поросі, прокинуться: одні для вічного життя, а інші — для ганьби і вічної зневаги" (Даниїл 12:2).

"Не дивуйтесь цьому, бо надходить година, коли всі, хто перебуває в пам’ятних гробницях, почують його голос  і вийдуть: хто чинив добро — для воскресіння життя, а хто чинив зло — для воскресіння суду" (Іван 5:28,29).

"До того ж, так само як і вони, я покладаю надію на Бога, що буде воскресіння праведних і неправедних" (Дії 24:15).

Хто такий сатана диявол?

Ісус Христос дуже стисло описав диявола: "Він був убивцею ще від початку і в правді не встояв, бо правди в ньому немає. Коли він говорить брехню, це природно для нього, тому що він брехун і батько брехні" (Іван 8:44). Сатана диявол - це не абстракція зла, а справжня духовна створіння (див. Розповідь у Матвія 4:1-11). Подібним чином демони - це також ангели, які стали повстанцями, які наслідували приклад диявола (Буття 6:1-3, для порівняння з листом Юди, вірш 6: "І ангелів, які не зберегли свого початкового становища, а покинули своє місце проживання, він тримає у вічних кайданах під покровом густої темряви для суду великого дня").

Коли написано "він не стояв твердо в правді", це свідчить про те, що Бог створив цього ангела без гріха і без жодних слідів злоби в його серці. Цей ангел на початку свого життя мав "прекрасне ім'я" (Екклезіяст 7:1а). Однак він не залишався бездоганним, він виховував гордість у своєму серці, і з часом він став "дияволом", що означає наклепника, і сатаною, супротивником; його старе прекрасне ім'я, його гарна репутація, замінено на одне з вічних ганьб. У пророцтві Єзекіїля (глава 28) проти гордого царя Тира чітко натякається на гордість ангела, який став "дияволом" і "сатаною": "Сину людський, заспівай жалобну пісню про царя Тира і скажи йому: “Так говорить Всевладний Господь Єгова: «Ти був взірцем досконалості, сповнений мудрості й досконалий у своїй красі. Перебував ти в Едемі, у Божому саду. Тебе прикрашали всілякі дорогоцінні камені: рубін, топаз і яшма, хризоліт, онікс і жадеїт, сапфір, бірюза і смарагд — всі оправлені в золото. Вони були приготовлені в день твого створення. Я призначив тебе помазаним херувимом, захисником. Ти перебував на святій Божій горі, ходив серед вогняного каміння. Був ти бездоганний у своїх дорогах від дня свого створення, поки не знайшлася в тобі неправедність" (Єзекіїль 28:12-15). Вчиняючи неправедність в Едемі, він став "брехуном", який спричинив смерть усіх нащадків Адама (Буття 3; Римлянам 5:12). В даний час саме сатана диявол править світом: "Тепер настав суд над цим світом, і тепер правитель цього світу буде вигнаний геть" (Івана 12:31; Ефесян 2:2; 1 Івана 5:19) .

Сатана диявол буде остаточно знищений: "Бог же, який дає мир, незабаром розчавить Сатану під вашими ногами" (Буття 3:15; Римлянам 16:20).

Compartir esta página